Home > Archives > Staying Young >
Eat Cheap
Photo: Alicia Solario
Think eating fruits and vegetables is too expensive? In 1999 researchers at the U.S. Department of Agriculture systematically priced 154 different types of produce. They found that more than half cost less than 25 cents per serving, and 127 cost less than 50 cents per serving. “That’s 127 different ways to eat a serving of produce for less than the price of a three-ounce candy bar,” the report concludes. The cost spread is in the same ballpark today.

Americans spend about 15 cents out of every food dollar on fruits and vegetables; as well as 19 cents on bakery items, soda pop, candy, gum, and mints. There’s room in any budget for spinach, apples, baby carrots, watermelon, broccoli, and Romaine lettuce, all of which cost less than 25 cents preserving.

Tufts University Health & Nutrition Letter

Respond to this article

Reprinted with permission from Vibrant Life, May/June 2005. Copyright © 2006 by GraceNotes. All rights reserved. Use of this material is subject to usage guidelines.

SiteMap. Powered by SimpleUpdates.com © 2002-2016. User Login / Customize.